Czym jest prawo pracy?

prawo pracy

Wiele osób, mówiąc o prawie pracy, ma na myśli przede wszystkim regulacje kodeksowe. W rzeczywistości są one jedynie częścią zapisów, normujących wzajemne stosunki pracodawców i pracowników.

Gdzie znajdują się przepisy prawa pracy?

Najobszerniejszym zbiorem norm prawa pracy jest oczywiście Kodeks pracy. Przepisy z tego obszaru zawarte są jednak również w:

  • Konstytucji RP oraz innych ustawach i aktach wykonawczych do nich,
  • układach zbiorowych pracy,
  • regulaminach wewnątrzzakładowych (m.in. pracy, wynagradzania, premiowania) oraz statutach.

Prawo pracy obejmuje więc zarówno regulacje ustawowe,  jak i takie, które są efektem porozumienia przedstawicieli stron stosunku pracy (na przykład wspomniane układy zbiorowe) lub zostały ustanowione przez pracodawców (regulaminy).

Czym zajmuje się prawo pracy?

Najważniejszym pojęciem, jakim operuje ta gałąź prawa, jest stosunek pracy.  Definiowany jest on najczęściej jako więź pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Jego powstanie rodzi obowiązki po każdej ze stron. To właśnie nimi zajmuje się przede wszystkim prawo pracy. Reguluje ono również kwestie, związane z przygotowaniem stron do zawarcia stosunku pracy (na przykład sposób organizacji wstępnych badań lekarskich) oraz te, które są jego następstwem.

Ważnym zagadnieniem, będącym przedmiotem zainteresowania specjalistów, zajmujących się tą gałęzią prawa, jest również ochrona pracownika. Jej wyrazem jest zobowiązanie pracodawcy do poszanowania godności zatrudnionych, przyznanie im prawa do zakładania organizacji związkowych oraz przepisy antymobbingowe. Częścią prawa pracy są również regulacje, zapewniające ochronę kobietom oraz osobom młodocianym.