Szkolenia z komunikacji zwykle kojarzą się nam z tymi, które organizuje się z myślą o firmach (np. Enterprise Advisors). Czy jednak oznacza to, że osoby prywatne nie mogą brać w nich udziału? Okazuje się, że wcale nie musi tak być, Co więcej – uczestnicy takich szkoleń mogą wynieść z nich szereg korzyści.
Kto powinien zainteresować się szkoleniem?
Nie ma jednej tylko grupy osób prywatnych, która powinna rozważyć uczestnictwo w szkoleniach z komunikacji. Zwykle uważa się, że są one idealnym rozwiązaniem dla osób wiążących swoją przyszłość z handlem i usługami. Zajęcia, w czasie których można doskonalić zarówno umiejętność mówienia, jak i słuchania, przydadzą się jednak z pewnością również tym osobom, którym zależy na tym, aby w przyszłości uczyć innych.
Szkolenia tego rodzaju są zwykle wiązane z życiem zawodowym ich uczestników. Warto jednak pamiętać o tym, że uczestnictwo w nich może przynieść korzyści także w odniesieniu do życia prywatnego. Wiedza na temat tego jak skutecznie słuchać i kulturalnie odmawiać pozwala na budowanie trwalszych relacji. Stanowi też najlepszą ochronę przed osobami, które rozwiązują wszystkie swoje problemy rękoma innych.
Czego można się nauczyć?
Szkolenia z komunikacji kierowane do odbiorców indywidualnych dotyczą wielu zagadnień. Często są poświęcone skutecznemu słuchaniu, poświęcają też wiele uwagi komunikacji niewerbalnej. Największą popularnością wydają się jednak cieszyć się te, które są poświęcone asertywności – cennej umiejętności, która nadal nie jest rozwinięta tak, jak można sobie tego życzyć.
Na szkoleniach poświęconych asertywności uwaga ich uczestników i organizatorów koncentruje się przede wszystkim na wiedzy na temat tego, jak skutecznie odmawiać. Stawianie granic nie jest jednak jedyną cenną umiejętnością, jaką można nabyć decydując się na uczestnictwo w nich. Asertywność ułatwia też wyrażanie własnych poglądów w sposób dobitny, a jednocześnie taki, który nie potęguje w rozmówcach wrażenia, że narzucamy im swoją wolę. Asertywność podnosi też pewność siebie i zmniejsza niepotrzebny krytycyzm wobec siebie samego.