Zarządzanie ryzykiem a rodzaje ryzyka

Ryzyko może być definiowane na różne sposoby. Kluczowe znaczenie ma przyjęte główne kryterium, którym może być np. uzyskany na skutek ryzyka efekt, dostępność rozwiązań czy kontekst społeczny. Wszystkie te aspekty mają kluczowe znaczenie dla efektywnego zarządzania nim.

Ryzyko specyficzne, systemowe, czyste i spekulacyjne

Mianem ryzyka specyficznego określa się ryzyko, które jest bezpośrednio związane z funkcjonowaniem danego podmiotu i jest lub może być pod jego kontrolą. Do tego rodzaju źródeł należy m.in. dostępność surowców, zarządzanie firmą czy płynność finansowa. Innym rodzajem ryzyka jest ryzyko systemowe, zwane również rynkowym. Uznaje się je za wynik działania sił zewnętrznych, na które podmiot nie ma żadnego wpływu. Może być związane z uwarunkowaniami ekonomicznymi czy siłami przyrody, np. inflacją czy warunkami pogodowymi. Podmiot znajdujący się w zasięgu ryzyka rynkowego nie jest w stanie go wyeliminować. Źródłami są w tym przypadku wszelkie zmiany społeczno-ekonomiczne, zmiany przepisów podatkowych czy zmiany stopy procentowej. Wyróżnić można także ryzyko czyste. Pojawia w przypadku, gdy jedynym rozwiązaniem problemu jest wystąpienie szkody. Klasyfikuje się także ryzyko spekulacyjne. W tym przypadku nieznane wydarzenia w przyszłości mogą doprowadzić do powstania zysków lub poniesienia strat.

Zarządzanie ryzykiem

Ryzyko może mieć postać operacyjną i krótkoterminową. Związane jest wówczas z oddziaływaniem między posiadanymi zasobami. Ryzyko strategiczne ma z kolei formę długoterminową. Wynika bezpośrednio ze strategii przedsiębiorstwa, jego pozycji, wartości oraz specyfiki działalności. Zarządzanie ryzykiem dzięki Pwc może się odbywać w oparciu o kontekst społeczno-technologiczny. Statyczne wynika z nieprzewidywalności natury, podczas gdy dynamiczne związane jest z rozwojem cywilizacji oraz zachodzącymi w niej zmianami. Wyróżnia się ponadto ryzyko finansowe. Jest w pełni mierzalne i umożliwia określenie wpływu na wynik finansowy. Ryzyko pozafinansowe to z kolei jego odwrotność.