W jakich sytuacjach kancelaria radców prawnych będzie lepszym wyborem niż adwokat?

kancelaria prawna

Wielu klientów indywidualnych nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie różnice dzielą zawód radcy prawnego i adwokata. Z tej perspektywy nie jest to aż tak zaskakujące, ponieważ jedyne, co odróżnia ich z tej perspektywy, to fakt, iż radca prawny nie może podjąć się roli obrońcy w procesach karnych oraz karnych skarbowych. Może natomiast występować jako pełnomocnik oraz obrońca we wszelkich innych rodzajach spraw.

Kiedy do kogo się udać?

W przypadku, w którym potrzebujemy zasięgnąć porady lub opinii prawnej, dobrym wyborem będzie zarówno adwokat, jak i kancelaria radców prawnych. Warto się jednak wcześniej upewnić, że specjalizują się oni w dziedzinie, która nas interesuje. Jeżeli jednak potrzebujemy pełnomocnika, który wystąpi w naszym imieniu przed sądem albo w jednym z rozlicznych urzędów, zdecydowanie należy zgłosić się do radcy.

Zazwyczaj kancelaria radców prawnych będzie najlepszym wyborem, jeżeli problem, który nas dotyczy ma związek z prawem spadkowym lub gospodarczym. Radca może udzielić pomocy również z zakresu tematyki zamówień publicznych. Powinniśmy się doń skierować również w sytuacji, w której potrzebna jest nam kompleksowa obsługa prawna działalności gospodarczej. Warto jest sprawdzić zakres specjalizacji kancelarii, żeby poznać czym się zajmują JDP-Law.

Umowa o pracę

Jeżeli chcemy w swojej firmie zatrudnić na stałe prawnika i związać go z naszą firmą tą formą umowy, to nie możemy zatrudnić adwokata i potrzebny nam będzie radca prawny. Adwokat może świadczyć usługi jedynie jako wspólnik w kancelarii lub prowadząc swoją działalność, natomiast zawód radcy nie jest objęty takimi ograniczeniami.