Świetlówka LED to jedno z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej praktycznych źródeł światła w jakie możemy się wyposażyć. Z całą pewnością nie raz zastosowaliśmy taką tradycyjną świetlówkę w naszych wnętrzach, a także nie raz spotkaliśmy się z nimi również i w innych miejscach. Tego typu źródło światła ma bowiem wyjątkowo uniwersalne zastosowanie i świetnie sprawdza się w absolutnie każdej sytuacji. Jednak wiele wątpliwości zwykle budzi jego podłączenie tak, by wszystko działało poprawnie i efektywnie. Wobec tego jak można podłączyć świetlówkę LED?
Podłączenie świetlówki LED do nowej oprawy
W przypadku kiedy decydujemy się na montaż świetlówki LED, najczęściej decydujemy się także na zakup nowej oprawy. Oczywiście ważny jest także rodzaj świetlówki, jaki posiadamy. Obecnie na rynku można wyróżnić:
- świetlówki LED zasilane jednostronnie- w ich wypadku podłączenie przewodu fazowego i neutralnego wykonuje się jedynie z jednej strony świetlówki, a trzonek stanowi wyłącznie uchwyt;
- świetlówki LED zasilane dwustronnie- tu jak sama nazwa wskazuje potrzebne będzie wykonanie podłączenia dwustronnego. Co to oznacza w praktyce? Otóż nic skomplikowanego. Przewód fazowy musi zostać podłączony do jednego końca świetlówki, zaś przewód neutralny do drugiego końca.
W ten prosty sposób możemy wykonać podłączenie świetlówki LED do nowej i dedykowanej oprawy.
Podłączenie świetlówki LED do starej oprawy
Do połączenia świetlówki LED (dostępne tu) możemy także wykorzystać stare oprawy. Niemniej jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż niedopasowane oryginalnie oprawy często wymagają wprowadzenia zmian i modernizacji. Wszelakie dławiki i startery muszą zostać usunięte w momencie podłączania nowej świetlówki LED. Z kolei oba przewody- neutralny i fazowy muszą zostać podłączone do gniazd świetlówkowych w sposób bezpośredni. Przy tym musimy pamiętać o ominięci wszelakich „akcesoriów” jakie posiada stara oprawa świetlówkowa. Przewody podłączamy również zgodnie ze specyfikacją danej świetlówki LED.