Prawo budowlane – Jak prawidłowo sporządzić umowę o roboty budowlane?

prawo budowlane

Umowa o realizację projektu budowlanego jest umową rejestrową w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Określa on np. innymi zasady wynagradzania podwykonawców czy ustanawiania i utrzymywania gwarancji płatności. Co warto wiedzieć o umowach o roboty budowlane? jakie zasady określa prawo budowlane?

Co określa umowa o roboty budowlane?

Dużo ludzi twierdzi, że umowa o roboty budowlane związana jest tyllko z budową nowego domu. W rzeczywistości zakres tego zobowiązania jest znacznie szerszy. W praktyce takie umowy mogą dotyczyć również różnego rodzaju remontów lub projektów niebędących nieruchomościami. Prawidłowo zdefiniowanym przedmiotem umowy o roboty budowlane jest słowo obiekty. w rozumieniu art. 647 Kodeksu Cywilnego rozumie się przez to każdy określony wynik robót budowlanych lub poniesionych na nie nakładów, które wykonane zgodnie z zasadami projektowania i wiedzy technicznej mogą zwiększyć jego wartość i użyteczność.

prawo budowlane

O czym musisz pamiętać sporządzając umowę o roboty budowlane?

Należy pamiętać, że w typowych przypadkach podstawą podpisania umowy o roboty budowlane jest dokument projektowy. Dla wykonawców jest to dokument kluczowy, gdyż określa zakres planowanych prac. Wszelka korespondencja z Wykonawcą w okresie licytacji zostanie również uwzględniona w Umowie. Oprócz dokumentów projektowych najważniejsze jest porozumienie umowne, często nazywane umową lub kontraktem, które opiera się o prawo budowlane (http://jdp-law.pl/infrastruktura-i-budownictwo/). Jest swoistym drogowskazem dla wykonawców i inwestorów w faktycznej realizacji inwestycji. Jeżeli w wyniku wad materiałów, maszyn lub urządzeń dostarczonych przez Inwestora lub w wyniku prowadzenia robót zgodnie z zaleceniami Inwestora konstrukcja uległa zniszczeniu lub uszkodzeniu, Wykonawca może żądać uzgodnionego wynagrodzenia lub stosownego odszkodowania za jego część, jeżeli uprzedzi inwestora o ryzyku zniszczenia lub uszkodzenia obiektu albo o tym, że mimo zachowania należytej staranności nie można stwierdzić wad dostarczonych przez inwestora materiałów, maszyn lub urządzeń.