Podatek u źródła – co warto o nim wiedzieć?

Przedsiębiorcy będący stroną w transakcjach międzynarodowych muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w sytuacji regulowania zobowiązania na rzecz zagranicznego kontrahenta, mogą zostać obarczeni obowiązkiem potrącenia podatku od transakcji. Wynika to z przepisów ustaw o podatku dochodowym i dotyczy obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, który nazwa się podatkiem u źródła.

Kogo dotyczy podatek u źródła?

Pod obowiązek poboru podatku u źródła podlegają:

  • osoby prawne,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
  • osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą.

Płatnicy tego rodzaju podatku mają obowiązek poznania zarówno obszarów których dotyczy zagadnienie podatku u źródła, jak i zaznajomienia się z umowami podpisanymi przez Polskę z innymi państwami – dotyczącymi unikania podwójnego opodatkowania. Tylko w taki sposób obowiązek podatkowy lub zastosowane zwolnienie od zapłaty podatku od źródła zostaną ustalone jak najbardziej prawidłowo.

Zasady podatku u źródła

Polscy przedsiębiorcy kupujący usługi od podmiotów, które mają swoją siedzibę poza terytorium Polski, muszą pamiętać o zweryfikowaniu danych transakcji pod kątem powstania obowiązku poboru podatku u źródła – sprawdź ,(inaczej zryczałtowanego podatku dochodowego). Niezbędne informacje można znaleźć w ustawie o podatku PIT, a w przypadku osób prawnych (osiągających przychody na terytorium Polski) stawki podatku u źródła określa art. 21 i art. 22 ustawy o CIT. Co ważne, by można było uniknąć zapłacenia wyższego podatku, dysponować trzeba certyfikatem rezydencji podatkowej kontrahenta. Kiedy zagraniczny kontrahent takiego certyfikatu nie dostarczy, to będzie się to wtedy wiązać z obniżeniem należności wynikającej z faktury nawet o 20%. Jest to bowiem w Polsce standardowa stawka podatku u źródła (z niektórych źródeł przychodów). Natomiast certyfikat rezydencji podatkowej umożliwia obniżanie takiego podatku do wysokości jaka wynika z umowy międzynarodowej (bardzo często do 5%). W niektórych przypadkach certyfikat rezydencji może spowodować, że przychody zostaną w Polsce całkowicie zwolnione z opodatkowania.