Księgowy w powszechnym odczuciu utożsamiany jest z osobą, która przez cały czas ślęczy nad liczbami. W zasadzie nie jest to obraz zbyt mocno odbiegający od rzeczywistości, choć oczywiście jest dość mocno przejaskrawiony.
Księgowy bowiem nie tylko zajmuje się sczytywaniem danych liczbowych, lecz także na bieżąco musi analizować obowiązujące przepisy określające zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i inne regulacje, określające politykę księgową w firmie. Ponadto zawód księgowego jest bardzo odpowiedzialny i dość dobrze płatny. Oczywiście na większe zarobki mogą liczyć pracownicy firm audytorskich, zajmujących się zewnętrznym badaniem księgowości firm na ich zlecenie. Co ważne pracownicy tego typu często są delegowani poza granice kraju, w celu przeprowadzania audytów w firmach zachodnich.
W takim momencie okazuje się, że pracownik na takim stanowisku powinien posiadać jeszcze jedną kwalifikację – zdolność porozumiewania się w języku obcym. Szczególnie język angielski w księgowości, podobnie jak i w innych branżach, daje największy zakres możliwości. Jako język uniwersalny pozwala bowiem na porozumiewanie się praktycznie w każdym zakątku świata. Oczywiście angielski dla księgowych jest dość specyficzny, nasycony jest bowiem zwrotami i terminami branżowymi, swoistymi dla tej dziedziny. Stąd też nauka angielskiego dla księgowych odbiega nieco od tradycyjnych treści przekazywanych na kursach tego języka, celem jest bowiem biegłe posługiwanie się branżową częścią tej mowy.