Pierwsze kroki na rynku pracy

praca tymczasowaAbsolwenci szkół, wchodząc na rynek pracy, posiadają wysokie aspiracje. Niestety pracodawcy kierują się swoimi wymaganiami, niemożliwymi do spełnienia przez młodych ludzi. Pojawia się frustracja i zniechęcenie. Dobrym rozwiązaniem na zdobycie pierwszego doświadczenia jest praca tymczasowa, która pozwoli przygotować się do kolejnych wyzwań zawodowych.

Na początek wyjaśnijmy pojęcie pracy tymczasowej. Spotykamy się z nim bardzo często, nie zawsze jednak wgłębiamy się w jego znaczenie. Jej cechy charakterystyczne:

  1. pracownik tymczasowy jest zatrudniany przez agencję pracy, na zlecenie pracodawcy, a więc w procesie zatrudnienia biorą udział nie dwa, a trzy podmioty;
  2. umowa ma charakter sezonowy, jest podpisana na z góry określony czas, może być to również praca doraźna, na pojedyncze, czasowe zlecenia;
  3. podstawą stosunku pracy jest umowa na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy.

Reasumując, ten typ zatrudnienia jest szczególnie polecany osobom, które chciałyby zdobyć pierwsze doświadczenie, chcąc jednocześnie zarobić na podstawowe potrzeby (np. studentom, uczniom w okresie wakacyjnym itp.), a także osobom poszukującym pewnego zarobku, ale nie koniecznie bezterminowego.