Jak może wyglądać przeprowadzenie audytu wewnętrznego?

e-sprawozdanie

Na kierowanie dużym przedsiębiorstwem składa się wiele złożonych procesów oraz systemów – zarówno tych zarządczych, jak i informatycznych. Co zrozumiałe, członkowie zarządu nie w stanie osobiście doglądać wszystkiego i delegują rożnego rodzaju zadania kolejno na kadrę menedżerską oraz innych pracowników. W przypadku audytu wewnętrznego, może być to nawet outsourcing, czyli zlecenie wszystkich działań zewnętrznej firmie.

Zarządzanie firmą

Jednym z podstawowych źródeł wiedzy o działaniu przedsiębiorstwa są systemy raportowania. W teorii powinny one dostarczać informacji o kompleksowym działaniu firmy, ale w praktyce są to procesy, które bardzo często nie działają poprawnie. Wynikać to może z tego, że konfiguracja systemów zaczyna odbiegać od przyjętych standardów, w efekcie czego systemy raportowania po prostu zawodzą. Nie jest to sytuacją pozytywną, ponieważ systemy zarządcze firmy, by działały naprawdę sprawnie potrzebują okresowych przeglądów, diagnostyki oraz utrzymania. Do takich właśnie zadań powołuje się audyt wewnętrzny. Specjalnie wykwalifikowani w tym celu audytorzy wewnętrzni pomagają zarządowi w sprawdzaniu tego, czy procesy i systemy, za które on odpowiada:

  • są zaprojektowane we właściwy sposób;
  • działają zgodnie z oczekiwaniami biznesowymi.

Wykonanie audytu wewnętrznego powinno być jak najbardziej profesjonalne i planowe. Działania powinny być zorientowane na obszary wysokiego ryzyka i te kluczowe dla osiągania jak najlepszych wyników – sprawdź: www.pwc.pl/pl/uslugi/audyt-wewnetrzny.html.

Audyt wewnętrzny – sposób organizacji

Aby należycie spełnił swoją rolę, wewnętrzny audyt musi zostać
właściwie umiejscowiony w strukturze organizacyjnej. Musi być także wyposażony w odpowiednie narzędzia pracy. Obecnie zadania audytowe mogą być wykonywane w trybie co-sourcing, czyli razem z wynajętą do tego celu firmą. Sprawia to, że przedsiębiorstwo nie musi mieć w swoich szeregach wszystkich specjalistów, ponieważ można do niego wydelegować zewnętrznych konsultantów do pracy w zespołach audytorskich. Wszystko będzie zależeć od bieżących potrzeb. Na co dzień zbyt drogie może być np. utrzymanie specjalistów w takich dziedzinach jak ryzyko finansowe, prawne albo IT. Co-sourcing umożliwi zaś udział tego rodzaju osób w zdaniach wykonywanych przez audyt wewnętrzny. Będą oni w stanie wybrać ważne obszary audytu i opracować plan pracy tak, by skupić się na kwestiach jak najbardziej kluczowych dla danej firmy. Audyt wewnętrzny może być też jednak przeprowadzany jako całkowity outsourcing. Wtedy przedsiębiorstwo nie nie ponosi stałych kosztów utrzymania zespołu audytowego.