Rzeczywisty termin prokury odnosi się do pełnomocnictwa udzielonego przez przedsiębiorcę osobie fizycznej, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Prokura jest wykonywana w celu delegowania części zadań związanych z administrowaniem spółką na upoważnionych sygnatariuszy i ułatwienia ich administrowania.
Co oznacza prokura łączna?
Oprócz prokury samoistnej oraz oddziałowej, jednym z trzech rodzajów pełnomocnictwa jest prokura łączna, zwana również wspólną. Mówimy o niej w momencie, gdy pełnomocnictw udzielono zostało więcej niż jednemu prokurentowi, co oznacza, że dwie lub więcej osób ma prawo do wykonywania czynności, które wynikają z ustanowienia prokury, która jest ważna tylko wtedy, gdy wykonują ją wspólnie. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Cywilnego, jeżeli jeden z pełnomocników jest wspólnikiem spółki lub członkiem zarządu, jest to tzw. niewłaściwa prokura łączna.
Kto może udzielić prokury?
Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, aby móc udzielić prokury, konieczne jest wpisanie do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Prawo to dotyczy więc przede wszystkim spółek, spółdzielni, instytutów badawczych, przedsiębiorstw państwowych oraz innych podmiotów podlegających obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Powstał spór, czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może udzielić pełnomocnictwa w związku z rejestracją śmierci przedsiębiorcy jako zdarzenia nie powodującego wygaśnięcia pełnomocnictwa. Aby odpowiedzieć na te pytania, w marcu 2018 r. wprowadzono kolejną ustawę doprecyzowującą przepisy Kodeksu cywilnego. Stanowi, że pełnomocnictwa, czyli prokury mogą udzielać nie tylko przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS, ale także przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG.