Agencja pracy tymczasowej – podstawy działania

praca_tymczasowa_ciekawa

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z 2003 roku była odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i pracodawców poszukujących nowych form zatrudnienia. Według tego dokumentu praca tymczasowa polega na zleceniu pracownikom tymczasowym zadań o charakterze sezonowym bądź doraźnym, które nie mogłyby być wykonane w terminie przez pracowników zatrudnionych na stałe przez pracodawcę. Pracę tymczasową można też zlecić pracownikowi, którego głównym zadaniem będzie wykonywanie obowiązków nieobecnego pracownika – wówczas stanowi alternatywę dla pracy na zastępstwo.

Pracownicy tymczasowi w większości przypadków są zatrudniani za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, czyli podmiotu gospodarczego, który zatrudnia pracowników tymczasowych (na umowy o pracę tymczasową) i kieruje ich do wykonywania prac sezonowych bądź doraźnych do pracodawcy użytkownika. Każda agencja pracy tymczasowej powinna posiadać aktualny wpis do rejestru agencji zatrudnienia.

Decydując się na pracę tymczasową warto pamiętać, iż nie każda praca może być zlecona. Pracownik tymczasowy nie może wykonywać prac szczególnie niebezpiecznych (uwzględnionych w kodeksie pracy) oraz nie może pracować na stanowisku pracownika, który uczestniczy w strajku. Także nie każdy pracodawca może być pracodawcą użytkownikiem – korzystanie z pracowników tymczasowych nie jest możliwe wtedy, gdy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nastąpiły zwolnienia grupowe. Zadaniem agencji pracy tymczasowej jest dokładne sprawdzenie ruchów kadrowych w przedsiębiorstwie zamierzającym zatrudnić pracowników tymczasowych.