5 porad dotyczących bardziej efektywnej logistyki magazynowej

logistyka magazynowa

Logistyka magazynowa jest jednym z najbardziej krytycznych i pomijanych aspektów działalności gospodarczej. To ona decyduje o tym, jak szybko i sprawnie Twoje produkty przemieszczają się od dostawcy do półki lub klienta. Wraz z rozwojem handlu elektronicznego, handel internetowy stał się bardziej popularny niż zakupy w sklepie. Nie oznacza to jednak, że magazyn nie może nadążyć za szybko zmieniającymi się potrzebami klientów w różnych kanałach i na różnych rynkach. Usprawnianie procesów i testowanie nowych sposobów na szybsze wykonywanie zadań pomoże Ci osiągnąć szczytową wydajność. Oto 5 wskazówek dotyczących bardziej efektywnej logistyki magazynowej

Bądź organizacją opartą na danych

Operacje magazynowe mogą być silosowe wewnątrz organizacji i oddzielone od łańcucha dostaw firmy. Może to być niebezpieczne dla sukcesu organizacji. Im więcej danych zgromadzisz, tym łatwiej będzie Ci dostrzec problemy i usprawnić działania. Ustawiając śledzenie wszystkich działań w czasie rzeczywistym, można uzyskać lepsze zrozumienie, gdzie występują wąskie gardła i być bardziej proaktywnym w ich rozwiązywaniu. Dane są siłą napędową logistyki. Bez nich lecisz na oślep. Bycie organizacją opartą na danych może pomóc w zauważeniu problemów, zanim staną się one poważnym bólem głowy. Daje to również dane potrzebne do śledzenia całej operacji i inwestowania w nowe technologie, które pomogą zwiększyć wydajność.

Zawsze testuj nową technologię

Nowe technologie zawsze pojawiają się z nowymi sposobami śledzenia elementów, tworzenia raportów i automatyzacji procesów. Im więcej testujesz i używasz nowych technologii, tym więcej dowiesz się o tym, co działa, a co nie. Może to pomóc w ulepszeniu obecnych procesów, znalezieniu nowych sposobów na usprawnienie operacji i obniżenie kosztów. Jeśli masz problemy z testowaniem nowych technologii, zorganizuj program pilotażowy, aby sprawdzić, czy pomoże to w Twoich działaniach. Programy pilotażowe warto tworzyć także wtedy, gdy nie ma pewności, jaki wpływ będą miały na inne operacje. Testując nowe technologie w ograniczonym zakresie, możesz dowiedzieć się, czy jest to coś, za czym Twoja organizacja może się opowiedzieć i wprowadzić je do standardowych operacji.

Ustal wymierne cele dla swojego zespołu

Każda osoba w Twoim zespole odgrywa rolę w działaniu na wysokim poziomie efektywności. Jeśli celem każdej osoby jest po prostu „przebrnięcie przez każdy dzień”, to nic nie zostanie osiągnięte. Jeśli nie ma jasnych celów dla twojego zespołu, to w zasadzie działasz na podstawie niejasnego zestawu wytycznych. Ustal wymierne cele dla każdej osoby. Pomoże to każdemu członkowi zespołu wyznaczyć wymierne i osiągalne cele. Im bardziej przejrzyste jest wszystko, od zespołu po CEO, tym bardziej prawdopodobne jest, że zespół będzie w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność. Wyznaczaj mierzalne cele dla całego zespołu, jak również dla poszczególnych stanowisk. Pomaga to stworzyć środowisko, w którym każdy dąży w tym samym kierunku i rozumie wpływ, jaki ma na całą operację.

Przydziel role i zadania dla każdej osoby w zespole

Operacje magazynowe to praca zespołowa. Każda osoba ma role w prowadzeniu biznesu, które są tak samo ważne jak członkowie zespołu produkcyjnego. Jeśli nie przydzielisz zadań i ról każdemu członkowi zespołu, będziesz działać w oparciu o niejasny zestaw wytycznych. Przypisanie ról i zadań daje członkom zespołu jasne zrozumienie ich ról, a także pozwala członkom zespołu wiedzieć, co powinni robić, komu pomagają w osiągnięciu tych celów i gdzie powinni to robić. Jeśli przydzielisz role, możesz również tworzyć zespoły w oparciu o funkcje zawodowe i pozwolić im prowadzić własne, samodzielnie kierowane PO. Dzięki temu poszczególni członkowie zespołu mogą poczuć się bardziej uprawnieni i bardziej zaangażowani w cały biznes.

Naucz swój zespół, jak skutecznie komunikować się ze sobą

Operacje magazynowe to nie tylko znalezienie właściwego produktu i dostarczenie go do właściwego sklepu na czas. To także efektywne komunikowanie się ze sobą i z klientami. Twój zespół musi wiedzieć, jak pracować jako zespół, w tym jak się ze sobą komunikować. Niektóre z metod komunikacji, które możesz wykorzystać to:

  • Komunikacja jeden na jeden: Ma to miejsce, gdy wysyłasz e-mail, wykonujesz telefon lub rozmawiasz na czacie z kolegą z zespołu.
  • Komunikacja zespołowa: To sytuacja, gdy tworzysz kanał dla całego zespołu, aby komunikować się ze sobą i z innymi stronami.
  • Komunikacja cyfrowa: Jest to sytuacja, w której wysyłasz komunikaty poprzez takie kanały jak e-mail, telefon, czat i media społecznościowe.

Logistyka magazynowa – istotna część każdej firmy

Logistyka i obsługa magazynowa polegają na określeniu, które kanały są właściwe dla Twojego produktu. Chodzi o znalezienie odpowiedniej równowagi między technologią a interakcją z ludźmi, aby Twoje działania szły do przodu. Chodzi o to, aby kierować się danymi i testować nowe technologie, aby zobaczyć, co działa najlepiej. Chodzi o przydzielenie ról i zadań każdej osobie w zespole i nauczenie ich, jak skutecznie komunikować się ze sobą. Chodzi o skuteczną komunikację i upewnienie się, że członkowie zespołu rozumieją, jak pracować w zespole. Operacje magazynowe są istotną częścią każdej firmy. Ważne jest, aby być wydajnym i znaleźć odpowiednią równowagę między technologią a interakcją z ludźmi, aby utrzymać operację w ruchu.